Ameliyat Türleri

Sleeve Gastrektomi – Tüp Mide

  • Bilgi
Bilgi

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide Ameliyatı)

sleeve gastrektomi, tüp mide, mide ameliyatı, mide küçültme ameliyatı, tüp mide ameliyatı

Sleeve Gastrektomi, midenin daha geniş kıvrımının büyük bir kısmı alınıp yerine tüp şeklinde mide oluşturulan kısmi bir mide kesilme işlemidir. Sleeve Gastrektomi cerrahi yönetiminin ilk önce aşırı şiddetli obez hastalara (BMI › 60 kg/m) sunulmuştur. Teknik olarak uygulaması kolaydır ve hastalar tarafından ‘zorlayıcı’ bulunmamıştır. 2011’de tüm yöntemlerin içinde yaklaşık % 28 ile, dünya çapında en yaygın olarak uygulanan ikinci bariatrik operasyon olmuştur.

SG, teknik olarak RYGB’den daha kolaydır, çünkü birden fazla barsak- mide bağlantısı gerektirmez. Ayrıca daha güvenlidir çünkü barsak düğümlenmesi, protein ve mineral malabsorpsiyon riskini azaltır. Antrum (midenin son kısmı, pilorustan (midenin 12 parmak barsağa açılan kapısı) yaklaşık 2-6 cm arası uzaklıkta bölünür ve 32-40 Fr arası bir silikon tüp ile kalıp alınarak mide tüp haline getirilir. Tüp mide kapasite bakımından küçüktür (sınırlı), fundusun( midenin üst kısmı) yokluğuna balı olarak esnemeye dayanıklıdır ve artık sadece birkaç grelin üreten hücreye (gıda alımını düzenlemede yer alan bir gut hormonu) sahiptir. SG, sınırlayıcı bir yöntem olmasına rağmen, ameliyatla beraber mide hareketliliğinde değişiklikler olur ve kilo kaybı sonuçlarını pozitif katkıda bulunur.

Sleeve Gastrektomi, midenin daha geniş kıvrımının büyük bir kısmı alınıp yerine tüp şeklinde mide oluşturulan kısmi bir mide kesilme işlemidir.

SG kilo kaybı mekanizması – SG, yüksek riskli hastalarda teknik olarak daha karmaşık olan mide bypass’ı ya da biliopankreatik diversiyona köprü oluşturmasından ziyade, tek seferde yapılan ameliyat ile, şiddetli obezite tedavisinde sınırlayıcı bir seçenek olarak görülebilir. İnsülin direnci azaltıp şeker kontrolüne yardım ederken, grelin seviyeleri düşürerek ve GLP-1 ile PYY seviyelerini arttırarak daha az açlık oluşmasını sağlar.

SG’de beklenen kilo kaybı – 2 sene içinde beklenen fazla kilo kaybı yaklaşık % 80’dir.

Telefon