Metabolik Cerrahi Sonrası Sarkmalar İçin Ne Zaman Estetik Olmalısınız?

Eylül 2, 2018 yazar admin0
aaaa.jpg

Metabolik Cerrahi Sonrası Sarkmalar İçin Ne Zaman Estetik Olmalısınız?

Obezite cerrahisi ameliyatlarını sarkma endişesiyle olmayı erteleyen bir çok kişi olduğu gibi; bu konuda aceleci davranan hastalarım da var.
Görsel kaygıların çok ötesinde cerrahi yöntemleri en başta “tedavi” amaçlı yaptığımızı biliyorsunuz. Bu yüzden estetik bir müdahaleyi hastalar ilk 1-1.5 yıl içerisinde ideal kilosuna eriştiğinde değil; hem psikolojik hem de beslenme tutarlılığı konusunda kendilerini hazır hissettikleri 2. yılın ardından öneriyorum.

Obezite Cerrahi Ameliyatından Sonra Oluşan Sarkmalar için Estetik Düşünmelisiniz Ama Acele Etmemelisiniz

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.

Burada tabir-i caizse “savaş yaralarınızla” barışık olmak motivasyonunuzu korumak açısından çok önemli. Metabolik Cerrahisi sonrası oluşan saç dökülmeleri, aşırı üşüme, sarkma gibi durumlar vücudunuzun bir uyum süreci aslında. Tıpkı diğer durumlar gibi, sarkan derinin bir süre sonra kendini biraz da olsa toparladığını hatırlatmak istiyorum. Önceliğiniz en başta obeziteyi yenmek ve gerçek anlamda tedavi etmek olmalı. Unutmayın, güzellik içten gelir. Sağlıklı bir vücutsa kendiliğinden parlar.

Tüp mide ameliyatı sonrası verilen kilolar ister istemez vücutta birtakım deformasyonlar yaratıyor. Bu görüntüden memnun olmayanların son zamanlarda başvurduğu yöntem ise post-bariatrik cerrahi. Post-bariatrik cerrahi ile sarkan bölgeler yeniden şekillendirilebiliyor.

Bariatrik Cerrahi Nedir?

Aşırı kilolu olmak sıklıkla bir tercih değil metabolik bir sorundur, kimse 120 kilo olmak için çabalamaz. Elbette sağlıklı beslenme ve spor ile fazla kilolarımızı vermek en doğrusu ancak her zaman mümkün olmayabilir. Günümüzde aşırı kilolu hastaların “tüp mide ameliyatı” dediğimiz yöntemle büyük miktarlarda kilo verdiklerini görmekteyiz.

Post-Bariatrik Cerrahi Nedir?

Tüp mide ameliyatı sonrası biz kilo verdikçe vücudumuzda sarkmalar oluşmaya başlar. Bunun nedeni kilo ile belirli bir seviyeden ötesinde genişleyen derinin zayıflama ile beraber eski haline gelememesidir. Özellikle bariatrik cerrahi (tüp mide) ameliyatından sonra bu sarkmalar kaçınılmaz olur.

Sarkmaların oluştuğu alanlar kadınlar ve erkeklerde çok farklılık göstermez. Başlıca etkilenen alanlar; kollar, göğüsler, karın, sırt ve bacak içleridir. Plastik cerrahi tarafından bu sarkmaların giderilerek vücudun yeniden şekillendirme işlemine ise “post-bariatrik cerrahi” denir.

Cerrahi Gerektirmeyen Çözümler Var Mı?

Çok hafif sarkmalarda doktorunuza alternatifleri sorabilirsiniz ama aşırı kilo kayıplarından sonra sarkan kısımlar sıklıkla cerrahi düzeltme gerektirir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *


Telefon