Neden Metabolik Cerrahi Ameliyatı Sonrası Tartılmamalısınız?

Ağustos 30, 2018 yazar admin0
aaaa.jpg

Neden Metabolik Cerrahi Ameliyatı Sonrası Tartılmamalısınız?

Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatlarının ardından, hastalarım evde tartılmalarının yasak olduğunu, sadece kontrolden kontrole merkezimizde tartılmaları gerektiğini bilirler. Yine de değişim konusunda sabırsız olanlara tartılmayı değil, hacim olarak eksilme söz konusu olduğu için, ölçülmeyi öneriyoruz.

Obezite ve Metabolik Cerrahisi  Sonrası Neden Tartılmamanız Gerekir?

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.

Bunun İki Nedeni Var

1- Obezite Cerrahilerin amacı sizleri tartıda eksiltmek değil. Burada asıl olan obez olmanıza yol açan ve bununla birlikte yandaş hastalıklara zemin hazırlayan/ hazırlamış yağ miktarınızı ‘’ideal’’ seviyeye indirmek. Bu nedenle evde tartılmanız kilo kaybının yağ/kas/sıvı dağılımını size gösteremeyeceği için herhangi bir anlam ifade etmiyor.


2- Birinci nedene bağlı olarak, tek başına tartıldığında eksilen yağ miktarını tartıda göremeyen hasta, panikleyerek ‘’acaba fazla mı yiyorum’’ gibi bir algıyla zaten az olan beslenme miktarını, seyrekleştirerek azaltabiliyor. Dolayısıyla ortaya yemek yeme bozukluğu gibi aşılması zor bir hastalık çıkıyor. Ayrıca tartılmak vücudunuzdaki stres hormonunun salgılanmasına neden olarak, kilo verimini yavaşlattığını da hatırlatmak istiyorum. İşte bu yüzden lütfen sadece kontrollerinizde; diyetisyeniz ve doktorunuz eşliğinde tartılmanız gerektiğini unutmayın.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *


Telefon