Obezite Cerrahisi Sonrası Neden Çorba Tüketmelisiniz?

Ağustos 29, 2018 yazar admin0
aaaa.jpg

Obezite Cerrahisi Sonrası Neden Çorba Tüketmelisiniz?

Obezite Cerrahisi ardından başlayan adapte olma sürecinde çorbalar adeta hastaların kurtarıcısı haline geliyor. Peki neden 1. aydan sonra yani katıya geçiş döneminde çorba içmemeli? Nedeni aslında oldukça basit, çünkü; yeni küçük midenizi en kaliteli besinlerle doldurmalısınız.
Nam-ı değer protein ise işte tam da burada devreye giriyor.

Metabolik Cerrahi Ameliyatlarından Sonra Çorba Yerine Protein Ağırlıklı Beslenmenizin Nedenleri

  • Protein; et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, süt ve süt ürünlerinin içerisinde bolca bulunuyor.
  • Protein ağırlıklı gıdalar vücuda pek çok faydasının yanı sıra; sağlıklı kilo vermenizde iki önemli rol oynuyor: Bunlardan ilki kolay hazmedilemeyen bir besin olduğundan midenizde uzun süre kalması ve dolayısıyla saatlerce tok tutması, İkincisi ise, vücudunuzun hazım aşamasında ekstra efor sarf ederek protein sayesinde kalori yakması. 
obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.

Küçüklüğümüzden beri büyüklerimiz bizlere ‘’Ekmekle ye yoksa doymazsın’’ yerine; ‘’Peynir, yumurta, et ye; yoksa acıkırsın’’ dese obezite bugün, karbonhidrat tüketiminin en yüksek olduğu ülkelerin arasında başı çeken ülkemize uğramazdı bile. Başlık ‘’Neden çorba tüketmemelisiniz’’ iken, açıklamanın neden proteinin faydalarına yönelik olduğunu sanıyorum anladınız. Çünkü, 1. Aydan itibaren takip eden süreçte, öğünlerinizde protein içeriği yüksek katı gıdalar yerine 1 kepçe çorba tükettiğinizde;

  • Daha az protein alırsınız,
  • Çorba sıvı olduğundan tüp şeklindeki midenizde uzun süre kalamayarak hızla gider ve çabuk acıkırsınız,
  • Bir kepçe çorba 1 gram protein içerirken; 1 adet köfte 5 gram protein içerir, dolayısıyla kalori yakımı vücut tarafından fazla desteklenmez.
  • Son olarak, bir sonraki postta bahsedeceğim kabızlık sorunu ile ilgili yazımı mutlaka okumanızı öneririm

Sağlıkla kalın.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *


Telefon