Obezite de Genleriniz Değil Çevremiz Daha Çok Etkili!

Eylül 1, 2018 yazar admin0
aaaa.jpg

Obezite de Genleriniz Değil Çevremiz Daha Çok Etkili!

Şişmanlık bizim ailede de var aslında, yani genetik.’ Obezite ve Metabolik Cerrahi ameliyatların öncesi, ön görüşmelerde hastaların hikayelerinde en çok geçen cümlelerden biri. Peki obezite gerçekten genetik bir hastalık mı?

Bugün günden güne gelişen teknoloji ile birlikte yapılan bir çok araştırma, genetik faktörlerin obezite, riski konusunda çok küçük bir etkisi olduğunu ve genlerimizin aslında tabir-i caizse ‘’kaderimiz’’ olmadığını söylüyor. Bununla birlikte yine obezite üzerine yapılan bu tarz araştırmalar, obezite genine sahip olan bireylerin çoğunluğunun şişman olmadığını kanıtlar nitelikte. Yani, obezite genine sahip olmanız, obez olmanıza neden olmayabiliyor! ‘’Genlerin obeziteye etkisi bu kadar azken, obeziteye sebep olan nedir’’ dediğinizi duyar gibiyim. O halde hemen şöyle bir sosyal çevrenizi kolaçan etmekte fayda var!

Obezite Cerrahisi gibi Zayıflama Ameliyatları Konusunu Gündeme Getirmeden Önce Obezite Genetiktir Algısını Değiştirmek Gerekiyor

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.


Çünkü, obez bireylerin yakın çevresinde; bir ya da birden fazla obez başka bireylerin olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Bu da demek oluyor ki yaşamınızın ilk dönemlerinde gözlemlediğiniz insan davranışları ve bu gözlemlere dayalı oluşturulan alışkanlıklar kişiliğinizin temellerini atmakta büyük rol oynarken; gelecekte yaşayacağınız olumlu-olumsuz tüm tecrübelerde de söz sahibi oluyor. Hal böyle olunca; çevremizdekilerin yemek yeme alışkanlıklarını da taklit ediyor; daha kötüsü atılan yanlış temelin üzerine, farkında olarak ya da olmayarak hatalı beslenme tutumları ile tuğlalar ekliyoruz. Dolayısıyla, en başta bahsettiğimiz genlerin; obezite üzerindeki o küçük etkisi; çevresel faktörlerden bulaşan davranış bozukluğu ile her geçen gün beslenerek, içinden çıkılmaz bir yığın haline geliyor. Sonuç olarak bizler; obezite ile olan savaşımızda, ‘’Genlerinize değil, çevreye güvenmiyoruz!’’

Telefon