Blog – Son Yazılar

Blog sayfamızı takip ederek yeniliklerden haberdar olun

No more posts
zel-randevu-sistemi.jpg
10/Nis/2019

Obezite Diyet Tedavisi

Özel hastane, klinik ve doktor randevularınız için hazırlamış olduğumuz  bir sistem olan obezite özel randevu sistemi hastalar ve doktorları bir araya getirmek için  oluşturulmuştur. Yapacağınız tek şey size uygun tarih ve saati seçmek , bilgilerinizi girip onaylamak . İşte herşey bu kadar basit ve kolay!

Obezite,Diyet Tedavisi,Diyet Tedavisi Nasıl olmalıdır,Diyet Tedavisi nelere dikkat edilmelidir,Diyet tedavisi ile kilo verme
Obezite Diyet Tedavisi

Diyet tedavisi nasıl uygulanmalıdır

Her kişinin  vücut yapısı ve metabolizması bir  değildir. Bireyin  fazla kilolarından kurtulurken yaptığı fiziksel aktiviteye,  boyuna, cinsiyetine, yaşına, , kilosuna, herhangi bir hastalığı olup olmamasına, beslenme alışkanlıklarına  ekonomik  durumunu  göz önünde bulundurulup dikkate alınarak   bir beslenme programı hazırlanması gerekir. Bu yüzden genel kuralları  benzer olabilir fakat  her bireyin diyet listesi kesinlikle kişiye özel olmalıdır.

Diyet tedavisi ile kilo verme

Diyet tedavisi ile kilo vermede  sağlıklı ve güzel bir sonuç edinmek  için haftalık kilo kaybının 0,5-1 kg arasında olması gerekir. Fakat   en önemlisi verilen kiloların vücuttaki fazla yağlardan olmasıdır. Bunun belirlenmesi için bioelektrik empedans  adı verilen sitem ve vücudunuzu rapor  eden özel bir tartı kullanıyoruz. İzmir özel randevu sistemi olarak sizlerin en iyi şartlarda tedavi edilmenizi amaçlıyoruz

 

Vücut denge analizi ile kas ve sıvı oranınızı, metabolizma hızınızı  vücut yağ oranınızı, varsa kilo fazlalıklarınızın hangi bölgede olduğunu, metabolizma yaşınızı, organlar etrafında yağlanma durumu gibi, vücudunuzun o zaman ki durumunu belirleyen verilere erişmiş olursunuz.Hastane randevu sistemi ile herşey sizin için daha kolay olacaktır.

 

Her hafta düzenli olarak tekrar eden  ölçümlerle verilen kiloların yağ dokusundan mı yoksa kas dokusundan mı olduğunu tespit edip  bireylerin  beslenme programlarını buna göre bir düzen sağlıyoruz.

Diyet tedavisi programlarında hedef, hedeflenen  kiloya ulaşıldıktan sonra bu kilonun  hayat boyu korunması, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının yaşam tarzı haline getirilebilmesini hedefliyor ve çabalıyoruz. Kilo verme hedefli zayıflama programı uygulamak, bireylerin moral ve diyet yapma gücünün sürekli korunmasını gerektiriyor. Diyet tedavisi boyunca kişiler beslenme ve diyet uzmanlarının kontrolü altında  oluyor. Özel randevu sistemi  sizlerde istediğiniz zaman randevu alabilir bizlerle iletişime geçebilirsiniz


aaaa.jpg
26/Tem/2018

Obezite’de Diyet Tedavisi

Obezite hastalıklarında hastaya bir diyet tedavi programı verildiğinde uyumluluk konusunda erkekler kendileriyle aynı boy ve kilodaki kadınlardan daha fazla kilo verirler bunun sebebi kilo vermeye erkeklerin vücut kitlelerinin daha eğilimli olmasıdır erkekler kadınlara oranla daha fazla enerji tüketirler. Yaşlı kadın ve yaşlı erkeklerde enerji harcama eylemi daha az  ve yavaş olduğu için kilo kaybında güçlük görülür. Metabolizma her 10 yılda yaklaşık  yüzde 2 oranında düşmektedir.

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.

Genetik faktörlerde bu durumda önemlidir. Bir deneye göre kilo almaları için iki erkek kardeş üzerinde çalışma yapılmıştır sonuca göre 12 tane ikiz kardeş 84 ila 100 gün boyunca günlük 1000 kcal (kalori) almıştır. Sabit bir kalori alımında artış olmasıyla kilo almaları esnasında ikiz kardeşler arasında oldukça farklılıklar görülmektedir. Oysa ikiz kardeşler arasında hem kilo hem yağ kütleleri bakımından 3 kat daha fazla farklılık gözlenmiştir. Normal bir yetişkin kişi vücut ağırlığı kilosunu sürdürmek için yaklaşıl 22 kcal – Kg gerek duyar.Yani 100 kg bir kadının beklenen yada hesaplanan enerji harcaması günlük 2220 kcal’dir  En yüksek 2620 kcal  en düşük ise 1860 kcal günlük enerji ihtiyacı vardır.

Günlük ortalama olarak 500 kcal’lık bir enerji açığı haftada yaklaşıl olarak 0,5 kg kaybı demektir. Bununla birlikte 3-6 aylık bir kilo kaybı sonrası enerji alımında vücut ağırlığında değişikliğe vermiş olduğu etkiyi yavaşlatmasından dolayı devam eden kilo kaybını azaltan enerji harcaması yöntemi vardır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kriterini kullanmayı öneriyoruz. Bunu önermemizin sebebi doğrudan tahmini metabolik dayanma oranını ve günlük enerji gereksinimi hesaplamayı sağlamasındandır. Düşük aktivite seviyesi, hareketsiz yaşam süren kişileri kapsamaktadır. Yüksek aktivite seviyesi, ağır bir işte çalışan kişiler yada günlük aktivite programları olan hastaları kapsamaktadır.

Kilo Kaybının Devamlılığı

Fazla kilolu bireyin, kilo kaybının neden olduğu enerji harcamasının düşüklüğünü kilo kaybını sağlamayı ve sürdürmeyi zorlaştırdığını anlaması gerektir. İştahı düzenleyen periferal hormon sinyallerinde ki değişiklikler nedeni ile kilo kaybını sürdürme işide zordur. İştahı tetikleyen grelin gibi gastroistestinal peptitler ve enerji depolamaya yardımcı gastrik önleyicipolipeptitler diyete bağlı kilo kaybı sonrasında artmaktadır, alımı engelleyen dolaşımdaki diğer medyatörler(leptin, peptit YY, kolesistokinin, polipeptit) yükselir. Kilo alımını etkileyen bu hormonal adaptasyonlar, diyete bağlı kilo kaybından sonra en az 1 yıl süre ile devam eder.

Diyet Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Her kişinin vücut yapısı ve metabolizması aynı olmamakla beraber yaşam şekilleri ve beslenmeleri de farklıdır. Kişi fazla kilolarından kurtulurken boy, kilo, cinsiyet, aktivite oranı, herhangi bir hastalığa sahip olup olmadığına ve sosyo-ekonomik duruma göre bir beslenme programı yani diyet listesi hazırlanmalıdır. Bu yüzden genel ilkeleri sabit olmasına rağmen her diyet listesi kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Diyet Tedavisine Ek Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

*Egzersiz

*Davranış Değişikliği

*İlaç

Tüm bunlar bir kombin halinde birlikte yapılmaya başlandığında kilo kaybının hızında artış görülmekte ve bireyin daha kısa sürede hızlı ve sağlıklı( kalıcı) kilo verdiği bilinmelidir.

Obezite hastalığı diyet tedavi yöntemi ve diğer tedavi yöntemleri ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Telefon