Blog – Son Yazılar

Blog sayfamızı takip ederek yeniliklerden haberdar olun

No more posts
aaaa.jpg
10/Nis/2019

Diyet tedavisine ek tedavi yöntemleri

Diyet tedavisine ek tedavi yöntemleri,Diyet tedavisine ek tedavi yöntemleri nelerdir,egzersiz yöntemleri,ilaç tedavisi,Davranış Değişikliği Tedavisi
Diyet tedavisine ek tedavi yöntemleri

Egzersiz Tedavisi

Obez hastalar, fazla kiloları çoğu zaman spor yaparken sağlık problemleri yaşıyor; örnek vericek olursak  binen aşırı yük sebebiyle  diz ekleminde oluşan sorunlar yapılan sporu etkiliyor. Bu problemler , hastanın egzersizi tamamen bırakmasına yol açabiliyor hasta daha fazla kilo alıyor ve bir kısır döngüye giriyor.

Bu hastaların egzersize tekrar başlayabilmesi için, Özel randevu sistemi uzmanları, sağlık durumuna en uygun, sizleri zorlamayacak  çeşitli egzersizlerden oluşan  bir program hazırlıyor. Çoğunlukla  haftada en az 3 gün yapacağınız  45 dakika süren bir hareket  bile, hastanın kilo vermesinde büyük bir payı oluyor.

Davranış Değişikliği Tedavisi

Diyet tedavisi ve egzersiz programları hastanın kilo vermesinde payı olabiliyor. Fakat hastanın bu programları, belirli bir süresi olan parçalar  gibi görmesi ve bittiği zaman  eski normal  yani hareketsiz hayatına  dönmesi tekrar kilo almasına sebep olabiliyor.. Bu hastalara, yaşam standartlarında  farklılıklar yapmalarını öneriyoruz örnek vericek olursak sürekli araba kullanmak yerine metroya binmeleri, hafta sonları yemek programları yerine çeşitli gezilere katılıp   spor aktiviteleriyle dolu başka  programlara önem  vermelerini öneriyoruz

İlaç Tedavisi

Hastanın kilo almasına sebep  olan herhangi bir hastalığı metabolik problemi  varsa  bu sorunlara doktor kontolü altında  ilaç tedavisi sağlanıyor. Fakat  ilaç tedavisinden, direkt olarak obezitenin ilaçla tedavisinin anlaşılmaması gerekiyor.Çünkü henüz obezite tedavisi için reçete edilebilecek, FDA onaylı gerçekten güvenli ve etkili bir ilaç bulunmuyor.

Diyet Listesi

Sağlıklı beslenme, özellikle son zamanlarda oldukça  dikkat çeken konulardan biri haline geldi. Obezitenin zaman geçtikçe  fazlalaşması ile bireyler fazla kilolarından kurtulmak için çeşitli diyetlerde kurtuluş yolu arıyor.. Bu diyet listelerinin en başında çoğunlukla  son zamanlarda  moda olan listeler yer alıyor. Ancak sürekli diyet yapmak da bir süre sonra takıntıya neden olabiliyor. Bu gibi durumlar için diyetisyenlerden yardım alarak, yapılacak çeşitli ölçümler neticesinde  diyetisyeninizin sizler için uygun gördüğü diyet listesi ile sağlıkla zayıflayabilirsiniz.İstediğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz

 


aaaa.jpg
27/Tem/2018

Medikal Tedavi Yöntemi

Kilo vermek için sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz muhakkak yapılması gerektir. Bazen, bazı durumlarda bunların yanında medikal tedaviye (ilaç tedavisi) ihtiyaç duyulmaktadır.

Bilinmesi gereken bir husus vardır ki oda ilaç tedavisi yalnız başına yapılmaz, yapılsa da faydası olmaz. İlaç tedavisi ile birlikte davranış değişikliği, sağlıklı beslenme ve egzersiz olmadan yapılmamalıdır.

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.

Medikal Tedavi (ilaç tedavisinin) tek başına hiçbir etkisi yoktur!!

İdeal bir obezite ilacı, dozla ilişkili kilo kaybı yapmalı, hedeflenen kiloya ulaşıldığında devamlılığı sağlanmalı ve kronik olarak kullanıldığında da güvenilir olmalı kötü kullanım yada bağımlılık yapmamalıdır. Tüm bu sağdıklarımızı barındıran günümüzde henüz bir ilaç yoktur. Bu nedenle sadece ilaç tedavisi kullanılmaz. Bazı durumlarda tabiki uzman hekim sadece ilaç tedavisini uygun görebilir bu durumlar nelerdir?

*Beden kitle indeksi 30’dan küçük ise,

*Beden kitle indeksi 27’den büyük ise ve obeziteye bağlı hastalıklarınız var ise tedavide kullanılan ilaçların isimleri bilinçsizce doktor kontrolü olmadan ilaç kullanımlarına neden olmaması için verilmemektedir.

Kilo kaybı sağlamada asıl elemanlar:

 1. Deneyimli ekip
 2. Hazırlanmış diyet, davranış ve egzersiz programı
 3. Yeterli donanım
 4. Belirlenmiş hedefler
 5. Hastanın genel değerlendirilmesi
 6. Düzenli izlem ve monitorizasyondur.

Obezite tedavisinde sabırlı olunmalı ve yeni bir yaşam alışkanlığının birey için kazanılması gerekmektedir.Obez bireyin az ve çeşitli yiyecekler yemeyi kabul etmesi açlık hissi çekeceğini bilmesi gerekmektedir.Hastanın kilo vermeye ve neden zayıflaması gerektiğinin bilincene varması bu durumu kabullenip çözüm odaklı gidilmesi gerekmektedir. Obezite tedavisinde ilaçların kullanılması yukarıda da belirttiğimiz gibi pek önerilmeyen bir durumdur sadece ilaç kullanımı. Tabiki ilaç kullanımı yanında diğer unsurlarda olursa ilaç kullanımının mahsuru oluşmamaktadır ama medical(ilaç) tedavisinin kullanması için gerekli unsurları taşıyor olmanız gerekmektedir.

Obezitenin ilaçla tedavisindeki hedefler:

 1. Kilo kaybını ve bunun devamlılığını sağlamak,
 2. Diğer hastalıkların da riskini azaltmak ve tedavisini sağlamak,
 3. Uzun süreli bir program hazırlamak,
 4. Başlangıç kiloya göre % 5-10 azalma sağlamak,
 5. Haftada yaklaşık 1 kg kayıp sağlama.

Medikal(ilaç) tedavisinin başlangıcında hastalığın beraberinde getirdiği riskleri ve alınan yanıtların değerlendirilmesi gerektir.Ciddi risk faktörü var ise diyet ile birlikte ilaç tedavisi bunların yanında egzersiz programından sonar hedeflenen kilo kaybı sağlanamamışsa ilaç tedavisi uygulanır.

Obezite tedavisinde başarı kriterleri:

 1. Başlangıç kiloya göre %10 dan fazla kilo kaybı , kilonun 1 yıl korunması
 2. Daha az kilo kaybı ile beraberinde hastalıkların riskinde azalma
 3. Uzun dönemde obeziteye ilişkin morbidite ve mortalite de azalma

Obezite ile ilgili diğer tedavi yöntemlerine buradan ulaşabilirsiniz.


Telefon