Blog – Son Yazılar

Blog sayfamızı takip ederek yeniliklerden haberdar olun

No more posts
Kilo-Verme-Ameliyatları.jpg
04/May/2019

Kilo Verme Ameliyatları

Günümüzde önde gelen sağlık sorunlarından biri olan şişmanlık ile baş etmek gerçekten zor iş. Kilolar arttıkça kalori kısıtlaması ve egzersiz ile zayıflamak zorlaşıyor. Kilo verilse dahi ideal kiloyu korumada çoğu kimse başarısız oluyor. Kilo kontrol altına alınamadıkça da ortaya çıkan kronik hastalıklarla mücadele etmek zorlaşıyor. Hastalıklar arttıkça da hareketsizlik artıyor. Böylelikle fazla kilolu kişi bir dizi sağlık sorununun yarattığı kısır döngü içerisinde kıvranıp duruyor. Bu kısır döngüyü kırmak adına şişmanlık bir hastalık olarak kabul edildi ve kilo vermek için çeşitli tedavi yöntemleri geliştirildi. Kilo verme Ameliyatları

Kilo vermek için tercih edilecek en iyi tedavi yöntemi sizin hedeflerinize, sağlığınıza, doktorunuzun önerisine ve sağlık sigortanızın hangi işlemleri kapsadığına bağlıdır.

Zayıflama ameliyatının herkes için en ideal yöntem olduğunu kimse iddia edemez. Doktorlar yalnızca şu 3 grup içerisinde yer alanlara ameliyatı önermektedir:

1- Vücut kitle indeksi (BMI) 40 veya daha fazla olan. Yani erkeklerde yaklaşık 100 kilo fazlalık ve kadınlarda 80 kilo fazlalığın olmasıdır.

2- 40’ın altında bir vücut kitle indeksine sahip olmasına rağmen (tabi yine de obez olan) kalp rahatsızlığı, tip 2 diyabet, şiddetli uyku apnesi veya yüksek kolesterol gibi obezite ile ilgili ciddi bir sağlık sorununun eşlik ediyor olması.

3- Kilo vermek için diğer yöntemlerde mutlak şekilde başarısız olunması.

Kilo kaybı ameliyatı hayat kurtarıcı olabilir ancak ameliyat sonrası yeme, egzersiz ve yaşama şeklinizde dramatik ve kalıcı değişiklikler yaparsanız tam manasıyla fayda görmüş olacaksınız.

Zayıflama ameliyatlarının tipleri

Kilo Verme Ameliyatları

Günümüzde uygulanan obezite (zayıflama) ameliyatı veya girişimlerinin hepsi şu 3 mekanizmaya dayanmaktadır:

  1. Kısıtlayıcı (Restriktif) ameliyatlar (Mide küçültme):Bu ameliyatlarda, midenin hacmi küçültülerek yeme kapasitesi azaltılır. “Mide küçültme ameliyatı” olarak bilinen ameliyat bu grup içerisindedir. Bu yöntemle eskisine göre çok daha az miktarda yemekle doyarsınız. Bu grupta en çok uygulanan obezite ameliyatları ayarlanabilir mide kelepçesi ameliyatı ve tüp mide ameliyatıdır.

 

  1. Sindirimi azaltan (Malabsorptif) ameliyatlar:Sindirim sisteminde yer alan organların yapısından bir kısmını çıkarmak ve/veya yerini-yönünü değiştirmek suretiyle, yenilmiş olan gıdaların emilip kana karışmasını azaltan ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda sindirim sisteminin büyük kısmına müdahale edildiğinden çok iyi kilo kaybettirir ancak yan etkileri de bir o kadar fazladır. Günümüzde obezitenin cerrahi tedavisinde sindirimi bozan ameliyatlar artık tek başına yapılmamaktadır.  Kilo Verme Ameliyatları

 

  1. Karma (hem kısıtlayıcı, hem sindirimi bozan) ameliyatlar:Yapılan ameliyat hem mide kapasitesini azaltıyor, hem de sindirimi azaltıyorsa buna karma ameliyat denir.

Bu üç klasik ameliyatın dışında yeni bir cerrahi yöntemden daha bahsetmekte fayda var. Pille çalışan bir cihaz insan vücuduna yerleştirilerek mideyle beyin arasındaki sinir sinyallerine müdahalede bulunur. Böylece acıkma hissi kaybolur ve sindirim işlemi yavaşlar. Bu da kilo kaybına yol açar.

Ameliyat ile kilo verme, çok fazla kilosu olup sağlığı bozulmuş veya bozulma riski olanlarda tercih edilmektedir. Cerrahi tedaviye karar vermeden önce, kişinin ameliyatın yarar ve olabilecek zararlarını çok iyi anlaması, sorunların ameliyatla tümüyle ortadan kalkamayabileceğini ve en önemlisi yeni hayatında uyması gereken birçok kural olacağını bilmesi gerekir.


Telefon