Blog – Son Yazılar

Blog sayfamızı takip ederek yeniliklerden haberdar olun

No more posts
Kilo-Verme-Ameliyatları.jpg
04/May/2019

Kilo Verme Ameliyatları

Günümüzde önde gelen sağlık sorunlarından biri olan şişmanlık ile baş etmek gerçekten zor iş. Kilolar arttıkça kalori kısıtlaması ve egzersiz ile zayıflamak zorlaşıyor. Kilo verilse dahi ideal kiloyu korumada çoğu kimse başarısız oluyor. Kilo kontrol altına alınamadıkça da ortaya çıkan kronik hastalıklarla mücadele etmek zorlaşıyor. Hastalıklar arttıkça da hareketsizlik artıyor. Böylelikle fazla kilolu kişi bir dizi sağlık sorununun yarattığı kısır döngü içerisinde kıvranıp duruyor. Bu kısır döngüyü kırmak adına şişmanlık bir hastalık olarak kabul edildi ve kilo vermek için çeşitli tedavi yöntemleri geliştirildi. Kilo verme Ameliyatları

Kilo vermek için tercih edilecek en iyi tedavi yöntemi sizin hedeflerinize, sağlığınıza, doktorunuzun önerisine ve sağlık sigortanızın hangi işlemleri kapsadığına bağlıdır.

Zayıflama ameliyatının herkes için en ideal yöntem olduğunu kimse iddia edemez. Doktorlar yalnızca şu 3 grup içerisinde yer alanlara ameliyatı önermektedir:

1- Vücut kitle indeksi (BMI) 40 veya daha fazla olan. Yani erkeklerde yaklaşık 100 kilo fazlalık ve kadınlarda 80 kilo fazlalığın olmasıdır.

2- 40’ın altında bir vücut kitle indeksine sahip olmasına rağmen (tabi yine de obez olan) kalp rahatsızlığı, tip 2 diyabet, şiddetli uyku apnesi veya yüksek kolesterol gibi obezite ile ilgili ciddi bir sağlık sorununun eşlik ediyor olması.

3- Kilo vermek için diğer yöntemlerde mutlak şekilde başarısız olunması.

Kilo kaybı ameliyatı hayat kurtarıcı olabilir ancak ameliyat sonrası yeme, egzersiz ve yaşama şeklinizde dramatik ve kalıcı değişiklikler yaparsanız tam manasıyla fayda görmüş olacaksınız.

Zayıflama ameliyatlarının tipleri

Kilo Verme Ameliyatları

Günümüzde uygulanan obezite (zayıflama) ameliyatı veya girişimlerinin hepsi şu 3 mekanizmaya dayanmaktadır:

  1. Kısıtlayıcı (Restriktif) ameliyatlar (Mide küçültme):Bu ameliyatlarda, midenin hacmi küçültülerek yeme kapasitesi azaltılır. “Mide küçültme ameliyatı” olarak bilinen ameliyat bu grup içerisindedir. Bu yöntemle eskisine göre çok daha az miktarda yemekle doyarsınız. Bu grupta en çok uygulanan obezite ameliyatları ayarlanabilir mide kelepçesi ameliyatı ve tüp mide ameliyatıdır.

 

  1. Sindirimi azaltan (Malabsorptif) ameliyatlar:Sindirim sisteminde yer alan organların yapısından bir kısmını çıkarmak ve/veya yerini-yönünü değiştirmek suretiyle, yenilmiş olan gıdaların emilip kana karışmasını azaltan ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda sindirim sisteminin büyük kısmına müdahale edildiğinden çok iyi kilo kaybettirir ancak yan etkileri de bir o kadar fazladır. Günümüzde obezitenin cerrahi tedavisinde sindirimi bozan ameliyatlar artık tek başına yapılmamaktadır.  Kilo Verme Ameliyatları

 

  1. Karma (hem kısıtlayıcı, hem sindirimi bozan) ameliyatlar:Yapılan ameliyat hem mide kapasitesini azaltıyor, hem de sindirimi azaltıyorsa buna karma ameliyat denir.

Bu üç klasik ameliyatın dışında yeni bir cerrahi yöntemden daha bahsetmekte fayda var. Pille çalışan bir cihaz insan vücuduna yerleştirilerek mideyle beyin arasındaki sinir sinyallerine müdahalede bulunur. Böylece acıkma hissi kaybolur ve sindirim işlemi yavaşlar. Bu da kilo kaybına yol açar.

Ameliyat ile kilo verme, çok fazla kilosu olup sağlığı bozulmuş veya bozulma riski olanlarda tercih edilmektedir. Cerrahi tedaviye karar vermeden önce, kişinin ameliyatın yarar ve olabilecek zararlarını çok iyi anlaması, sorunların ameliyatla tümüyle ortadan kalkamayabileceğini ve en önemlisi yeni hayatında uyması gereken birçok kural olacağını bilmesi gerekir.


aaaa.jpg
28/Ağu/2018

Obezite Cerrahisi Böbrek Taşı Oluşumuna Neden Olur Mu?

Toplumda % 8-12 yetişkinden birinde safra kesesi taşı bulunuyor. Safra taşı görülme sıklığı, birinci derece akrabalarında taş olanlarda 2 kat, kadınlarda 3 kat daha fazla. Obezite cerrahisi geçirmiş bireylerde ise görülme sıklığı %20-30 arasında değişen safra taşı; genellikle ameliyattan sonra ilk 6 ayda oluşuyor. Hastada şikayet oluşturuyorsa cerrahi olarak safra kesesinin alınması gerekiyor. Taş alma, taş kırma, taş eritme gibi yöntemlerse söz konusu değil. Obezite Cerrahisi Böbrek Taşı Oluşumu

Obezite ve Metabolik Cerrahi Ameliyatları Sonrasında Böbrek Taşı Oluşması Durumunda  Nasıl Hareket Edilmelidir?

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum. Obezite Cerrahisi Böbrek Taşı Oluşumu

 

Bununla birlikte taş oluşmasın diye önerilen ilaçların etkisi sadece % 2 ile sınırlı. Ameliyattan önce yapılan ultrason değerlendirmesinde safra kesesinde taş yok ise önlem amacıyla safra kesesinin alınması diye bir yaklaşım mümkün değil. “transit bipartisyon” ve “tüp mide ameliyatı” gibi ameliyatların dışındaki obezite ve metabolik cerrahi yöntemlerde eğer safra kesesi taşı safra kanalına düşerse hastanın açık cerrahi yöntem ile ameliyat olması gerektiği; bu yöntemlerde safra kanalı taşının endoskopik yolla alınabileceğini unutmamalısınız. Obezite Cerrahisi Böbrek Taşı Oluşumu


aaaa.jpg
20/Ağu/2018

Tüp Mide Ameliyatı Gibi Ameliyatlar Kişiye Göre Değişkenlik Gösterir

“Tecrübe”, zayıflama ameliyatı kapsamındaki ameliyatlara yönelik tek tip uygulamada uzmanlaşarak; uygun olsun olmasın her hastaya aynı ameliyatı yapmak elbette değil. Sadece VKİ değeri ya da yandaş hastalıklar değil; sizin için en doğru ameliyat kriterini yaşam tarzı ve alışkanlıklarınız da belirler. Örneğin, aşırı derecede tatlı bağımlılığınız varsa; tüp mide ameliyatı size bir yere kadar yardımcı olabilir… Kilo veriminin durması, verilen kiloların tekrar geri alınması gibi başarısızlıkla sonuçlanan zayıflama ameliyatlarının neredeyse %90’ı işte tam da bu sebepten kaynaklanıyor. Ön görüşmelerde hastaları iyi tanımak, detaylıca muayene etmek ve doğru yönlendirmek gerekiyor.

Zayıflama Ameliyatı Olmak İsteyen Her Hastaya Gereken Tüm Tetkikler Yapıldıktan Sonra Yönlendirme Yapılması En Önemli Noktadır

 

 

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.
Obezitenin nedenleri nelerdir?

Yanlış ve düzensiz beslenme alışkanlıkları, hormonal hastalıklar, yetersiz fiziksel aktivite, genetik etmenler, kullanılan ilaçlar, psikolojik faktörler ve sosyo-ekonomik faktörleri sayabiliriz.

Obezitenin vücudumuza etkileri nelerdir ?

Obezitenin vücudumuzdaki bütün sistemler üzerine önemli negatif etkileri vardır. Bunlar;

Yüksek tansiyon
Tip 2 Şeker hastalığı
Yüksek kolesterol değerleri (Total kolesterol ve LDL)
Düşük iyi kolesterol değerleri HDL
Yüksek kan lipid oranları
Uyku apnesi ve uyku bozuklukları
Metabolik Sendrom
Koroner kalp hastalığı
İnme
Safra kesesi hastalıkları
Eklem rahatsızlıkları
Depresyon ve anksiyete
Hayat kalitesinde düşüklük
Başlıca meme ve kalın bağırsak olmak üzere belirli kanserlerin görülme sıklığında artış

Tüm bu sebeplerden dolayı obez hastalarda ölüm oranı artmıştır.
Obez kişiler normal kilolu kişilere göre ortalama 10-12 sene daha az yaşarlar.

Obezite Cerrahisi Riskleri Ve Zararları

Obezite ameliyatlarının risklerini kabaca 2 şekilde sınıflandırabiliriz. Anesteziye bağlı oluşabilecek risklerin içinde olduğu tüm ameliyatlarda geçerli olabilen genel risklerdir. Bunun dışında obezite cerrahisine bağlı muhtemel yan etki ve riskler mevcuttur.

Genel riskler;

Anestezi ; Günümüz anestezi teknolojisi ile tüm hayati bulguların anlık takibi ve gerektiğinde anlık müdahaleler ile anestezinin riskleri neredeyse ihmal edilebilecek bir düzeye (1/20 000 – 1/ 30 000) inmiş durumdadır.

Bacaklarda Pıhtı Oluşumu ve Akciğer Embolisi ; Obezite (bariatrik) cerrahi riskleri arasında yer alan bacaklarda pıhtı oluşumu ve akciğerlere atması (emboli) aşırı kiloya bağlı oluşan bir risktir. Beden kitle indeksi 35 ve üzerinde olan kişilerin günlük hayatlarında mevcut olan bir risktir. Bu operasyonlar sonrasında kilo vermeye bağlı riskler azalırken ameliyat sonrasında kan sulandırıcı iğneler ve giyilen emboli çorabı sayesinde risk minimize edilmektedir.


aaaa.jpg
19/Ağu/2018

Obezite ve Metabolik Cerrahi Ameliyatları Multidisipliner Yöntemlerle Etkisini Gösterir

Doktorunuzu seçerken sizin için hangisi önemli? Ya da önemli olmalı? Doğru cevap elbette ki before/after’lar değil. Peki neden? Çünkü hastanın kaç ayda ne kadar kilo verdiği obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları için bir başarı kıstası değildir. Her zaman söylediğim gibi ilk 1 yıl hastalar yanlış beslense dahi ameliyatın etkisi ile kilo vermeye devam eder. Önemli olan ameliyatın sonrasındaki 2 yıl boyunca hastanın multidisipliner yöntemlerle tedavi edilmesi ve obeziteyi kalıcı olarak yenmesidir. Bununla birlikte doktorunuzun sadece “tüp mide ameliyatı” gibi tek bir ameliyat konusunda tecrübe sahibi olması maalesef yeterli değil. Detaylı muayene ve kontrollerin ardından önemli olan sizin için “en doğru” yöntemin birlikte seçilmesi ve süreç boyunca yakından takiple doktorunuzun sizi doğru yönlendirmesidir.

 

Obezite ve Metabolik Cerrahi Ameliyatları Öncesinde Doktorun Tecrübesi ve Uzmanlığı Sizi En iyi Şekilde Yönlendirmelidir

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.

Ön görüşmelerinizde, kilo veriminiz durduğunda ya da tekrar kilo alma gibi bir durum söz konusu olduğunda doktorunuzun sizi nasıl yönlendireceğini, diğer ameliyatlar konusundaki tecrübelerini ve hastanenin ekipman yeterliliğini mutlaka sorgulamalısınız. Unutmayın, zayıflama ameliyatları birer estetik çözüm değil; sizi sağlığınıza kavuşturacak tedavi yöntemleridir. Obezite ancak; yemek yeme bağımlılığınıza yönelik psikolojik destek ve size uygun bir beslenme planı ile yenilebilecek ciddi bir hastalıktır.


aaaa.jpg
08/Ağu/2018

Bu konu hakkında Cordeiro ve arkadaşlarının 2015 yılında “Biomed Res Int” dergisinde yayınlanan makaleyi sizin için özetlemek istiyorum. Karaciğer yağlanması karaciğer hücrelerinde trigliserit birikmesi sonucu ağırlığının % 5-10 arttığı klinik bir durum ve günümüzde tüm dünyada %20-30 gibi yüksek oranlarda görülüyor. Obez popülasyonda ise maalesef bu durum biraz daha vahim. Obezlerde karaciğer yağlanması %40-80 oranında görülmekle beraber siroz ile daha yakından ilişkili.

Tüp Mide Ameliyatı Obezite ile Var Olan Birçok Hastalığa Çözüm Olabilmektedir

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.


Burada önemle değinmek istediğim asıl nokta ise metabolik sendromun en önemli iki kriterinin insülin direnci ve karında yağlanma artışına sebep olması ve devamında insülin direncinin karaciğer yağlanmasında kritik rol oynaması. Daha net anlatmak gerekirse; obezite ve onun yol açtığı problemler çözümlenmeden, insülin direnci kontrol edilemiyor ve bu tıpkı bir döngü gibi karaciğer yağlanmasına; devamında ise karaciğer yetmezliğine sebep oluyor.

İşte bu nedenle, İzmir Tüp Mide Ameliyatı gibi Obezite ve Metabolik Cerrahi ameliyatları, obeziteye ve döngüde yer alan bir çok hastalığa çare olurken; beraberinde sizi psikolojik olarak sağlıklı bir yaşama alıştırıyor.


aaaa.jpg
06/Ağu/2018

Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatların ardından geçirilen üç haftalık sıvı dönemle birlikte hastaların meyve suyu tüketmesinde herhangi bir sakınca yok. Ancak takip eden süreçte miktar kontrolü olsa dahi meyve suyu içmek fazladan kalori ve şeker alımına sebep olabiliyor. Bir elmada bulunan kalori miktarı ortalama 47 iken, bir bardak elma suyu, 200 kalori civarında. Değişen mevsim ve hava koşulları ile birlikte vitamin almak amacıyla içilen portakal suları da buna dahil.

Tüp Mide Ameliyatı Gibi Obezite Cerrahi Ameliyatlarından Sonra Meyve Suyu Tüketirken Dikkatli Olmalısınız

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.

Özellikle tüp mide ameliyatı sonrası kabızlık sorunu yaşayanların sıkça tüketmesi gereken posalı besinler, meyve suyu içme alışkanlığı ile birlikte ihmal edilebiliyor. Şeker miktarı yüksek meyvelerin kan şekerini hızla yükselterek daha sık acıkmanıza sebep olduğunu da belirtmekte fayda var.
Dolayısıyla tüketmemeniz gereken gazlı içeceklerden sonra, kilo almanıza sebep olabilecek meyve sularını da günlük miktar olarak sınırlandırmalı; tercihinizi ayran, süt, kefir gibi sizler için daha faydalı içeceklerden yana kullanmalısınız.


aaaa.jpg
05/Ağu/2018

Obezite ve Metabolik Cerrahi ameliyatlarının ardından adaptasyon sürecinde ilk ay bazı hastalarda bulantı, ağrı, kusma gibi durumları normal karşılıyoruz. Ancak, bir kaç ay ve belki de yıl geçmesine rağmen hala devam eden ağrı ve kusmalarınız varsa,  ameliyat esnasında yapılan hatalı ya da eksik uygulamaya bağlı bir komplikasyonla karşı karşıya olabilirsiniz.

Metabolik Cerrahi Gibi Zayıflama Ameliyatları Sonrası Oluşabilecek Sıkıntıları Takip Etmelisiniz

Midede oluşan twist dediğimiz katlanma veya darlık ilerleyen dönemde sizi su dahi içemeyecek bir konuma getirirken; beraberinde böbrek yetmezliği problemine doğru sürükleyebilir. Bu tarz hastalara doğru uygulamalarla, geç kalınmadan acil müdehale ve tedavi şart. Lütfen, uzun vadede vücudunuzdan gelen sinyalleri iyi dinleyin ve cevabını aynı tecrübeyi yaşamış hastalardan ya da yakınlarınızdan değil; direkt doktorunuzdan ve ekibinden isteyin.

 

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.


aaaa.jpg
02/Ağu/2018

Tüp mide ameliyatı sonrasındaki 2 yıllık beslenme sürecinin ne kadar önemli olduğunu sizlerle sürekli paylaşıyorum. Bunun nedeni ise merkezimize revizyon cerrahisi için başvuranların çoğunluğunu tüp mideli hastaların oluşturması. Tüp mide ameliyatı da dahil, hastaları zayıflatmaya yönelik tüm operasyonlar sonrası yediklerinize dikkat etmediğiniz müddetçe tekrar kilo alabilirsiniz. Bu tarz operasyonların ilk bir yılı balayı gibidir, yanlış besleniyor olsanız dahi ameliyatın etkisiyle kilo veriminiz devam eder.

Tüp Mide Ameliyatı Olduktan Sonra Beslenmenize Yine Yeniden Dikkat Etmeniz Gerekir

Bu yüzden süreç boyunca hem psikolojik hem de diyetisyen desteği almanız şart. Unutmayın, mideniz ne kadar küçülürse küçülsün, atıştırma alışkanlığınız, karbonhidrat ve tatlı bağımlılığınız devam ettikçe bu durum yüksek miktarda kalori almanıza ve midenizin tekrar büyümesine sebep olabilir.

 

 

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.

 


aaaa.jpg
31/Tem/2018

 

Tüp mide ameliyatı olduktan sonra, “Nasıl olsa miktarlar küçük her şeyi yiyebilirim” gibi yanlış bir algı ile kilo verimi duran veya verdiği kiloları geri alan hasta sayısı günden güne artıyor.

Tüp mide ameliyatının revizyonu teknik olarak ikinci kez tüp mide ameliyatı ile yapılabiliyor. Ancak bu durum, hastanın hem psikolojik hem fizyolojik olarak yeniden bilindik ve başarısız bir sonuca ulaşmasına neden oluyor. Bu yüzden merkezimize revizyon cerrahisi için başvuran hastalara tüp mide gibi “miktar kısıtlayıcı” değil, “emilimi azaltıcı” etki gösteren operasyonları öneriyoruz.

 

İkinci Kez Tüp Mide Ameliyatı Olmayı Düşünüyorsanız İlk Önce Bize Danışın

 

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.


aaaa.jpg
21/Tem/2018

Bugün obezite, sadece Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı tarafından değil Dünya Sağlık Örgütü tarafından da, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanıyor. Yani asıl sorun aslında kilo değil, vücudunuzdaki yağ oranı. İşte tam da bu noktada bir tedavi algoritması belirlenirken izlenecek yolun yağ oranına göre çizilmesi gerekiyor. Kim, hangi ameliyat sayesinde kaç ayda, kaç kilo verdi? Lütfen bunu en başta sağlığınız için bir kenara bırakın ve kendiniz için en doğru ameliyatın hangisi olacağını doğru araştırın.

 

Obezite ile ilgili Cerrahi Müdahaleden Önce Kendi Durumunuzu Tam Olarak Ortaya Koymalısınız

 

obezite cerrahisi, obezite cerrahisi İzmir, obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi fiyatları izmir
Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası bazen hastalarımın fiziksel değişimlerine bizler bile inanamıyoruz. Bu durumda sosyal medyada sık sık gördüğünüz before/after, ‘’şu kadar ayda bu kadar kilo verdi’’ tarzındaki paylaşımlardan etkileniyor olmanız gayet anlaşılır bir durum.

Tek zayıflama yöntemi cerrahi olmadığı gibi, cerrahiye uygun hastalarda da tek yöntem tüp mide ameliyatı değil. Size doğru bir yol çizmek adına doktorunuzun tecrübesi ve ameliyat geçmişi önemli. Bu yüzden cerrahi için yaptığınız ön görüşmelerde, hangi yöntemin uygulanacağına dair doktorunuzla birlikte karar verirken şunları mutlaka sorun: Doktorunuz yılda kaç tane tüp mide, Kaç tane Roux_n_y Gastric Bypass Kaç tane SADI-S, Kaç tane Duodenal Switch Kaç tane Transit Bipartisyon ameliyatı yapıyor?


Telefon